BPN
Białowieski Park Narodowy

Jest to kompleks leśny, położony w północno-wschodniej części Polski. Znajduje się w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Początki parku datuje się na rok 1921, kiedy to na części terenu dzisiejszego parku utworzono leśnictwo "Rezerwat". W roku 1932 "Rezerwat" został przekształcony w Park Narodowy w Białowieży, zaś od 1947 roku obiekt w wyniku restytucji zmienił nazwę na Białowieski Park Narodowy (BPN).

sobor-sw-trojcy
Sobór Świętej Trójcy

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce jest jedną z największych cerkwii i niewątpliwie wizytówką prawosławia w Polsce. Dwupoziomowa świątynia, która może pomieścić aż 5 tysięcy wiernych, wyróżnia się nietuzinkową, współczesną architekturą. Wnętrze świątyni pokrywa piękna polichromia, która zachwyca swoją niezwykłością. Od 1983 roku corocznie odbywają się tutaj przesłuchania chórów z całego świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej".

kolejka-waskotorowa
Kolejka Wąskotorowa

Podczas I wojny światowej na terenie Puszczy Białowieskiej została zbudowana sieć kolejowa, która była wykorzystywana przez Niemców do transportu drewna z puszczy. Część torów zostało wyremontowanych i przystosowanych do przejazdów kolejką turystyczną, których organizatorem jest Nadleśnictwo Hajnówka. Trasa przejazdu wiedzie z Hajnówki do oddalonej o 11 kilometrów miejscowości Topiło.

park-wodny
Park Wodny w Hajnówce

Jest to nowoczesny obiekt, w którym znajduje się zarówno 6-torowy basen sportowy o długości 25 metrów, jak i basen rekreacyjny wyposażony m.in. w masaże ławeczkowe, gejzer, przeciwprąd, kulę wytwarzającą falę i urządzenia do masażu. Oprócz tego na terenie basenu znajdują się sauny, solarium i wanna jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie (zewnętrzna i wewnętrzna).

zalew-siemianowka
Zalew Siemianówka

Zalew Siemianówka jest zaporowym zbiornikiem wodnym, który graniczy z terenami Puszczy Białowieskiej. To jeden z przykładów "socjalistycznego" planowania na naszym terenie. Nazwa zalewu pochodzi od pobliskiej miejscowości - Siemianówki. Z pewnością jest to miejsce urokliwe, pełne dzikiego ptactwa i innych darów przyrody, które harmonizują się z sielkością i architekturą pobliskich wsi.

muzeum-przyrodnicze
Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży

Jest to najstarsze muzeum spośród muzeów na terenach polskich parków narodowych - jego tradycje sięgają 20-lecia międzywojennego. Obecnie siedzibę muzeum stanowi nowoczesny budynek, wyposażony w innowacyjne technologie, dzięki którym w sposób przystępny i interesujący prezentowane są niezwykle cenne eksponaty z dziedziny zoologii i botaniki oraz dzieje historyczne puszczy.

miejsce-mocy
Miejsce mocy

Miejsce mocy jest niezwykłym miejscem, które było pradobodobnie ośrodkiem kultu pradawnych słowian. W centrum miejsca mocy znajduje się kamienny krąg, który otoczony jest drzewami o nietypowych, powykręcanych kształtach. Obiekt znajduje się przy trasie Hajnówka-Białowieża, niedaleko Rezerwatu Pokazowego Żubrów.

muzeum-bialoruskie
Muzeum Kultury Białoruskiej

Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce to jedne nielicznych miejsc w Polsce, w których można zapoznać się z historią, tradycjami i bogatą kulturą mniejszości białoruskiej. Oprócz trzech stałych wystaw etnograficznych, można obejrzeć także zbiorową wystawę malarstwa poświęconą okolicom Hajnówki, a także wystawy czasowe poświęcone sztuce polskiej, białoruskiej lub podlaskiej.

muzeum-bialoruskie
Rezerwat Pokazowy Żubrów

Początki rezerwatu sięgają roku 1929, kiedy to na potrzeby restytucji żubra utworzono specjalny zwierzyniec dla tych zwierząt. Obecnie w rezerwacie, oprócz żubrów zobaczyć można m.in. polskie tarpany, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie. Rezerwat znajduje się przy trasie Hajnówka-Białowieża.

muzeum-kowalstwa
Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

Jest to miejsce, które jest swoistą kultywacją tradycji rodzinnych właściciela. W tym miejscu można zetknąć się z zapomnianą już sztuką kowalstwa i poznać tajniki zawodu kowala. Eksponatami muzeum są m.in. wyroby i narzędzia kowalskie, modele pieców, maszyny oraz urządzenia rolnicze.